Unikalna oferta dla klientów
Trzecim krokiem w komponowaniu strategii sprzedaży jest stworzenie unikalnej oferty dla klientów.
Stwórz teraz zarys oferty dla grup klientów docelowych (najlepszych klientów dla Ciebie), wyłonionych na etapie segmentacji i profilowania.
Przejdź przez 4 fazy, aby przygotować unikalną ofertę dla klientów
Faza I
Przygotuj listę produktów i usług dla wybranych grup klientów
Lista produktów i usług to lista rozwiązań, które zaczniesz proponować swoim klientom do wdrożenia. Twoje produkty i usługi są opcjami, z których klienci mogą skorzystać, aby osiągnąć swoje cele.
Faza II
Połącz w pakiety wybrane produkty i usług
Aby zwiększyć wartości sprzedaży, połącz rozwiązania (produkty i usługi) w pakiety, aby kompleksowo rozwiązać problemy klientów.
Możesz również stworzyć ścieżkę zakupową, którą klienci będą mogli podążać wraz z rozwojem współpracy. Np. po pierwszym wdrożonym rozwiązaniu klienci osiągną pierwszy efekt, a po następnym rozwiązaniu osiągną kolejne efekty.
W ten sposób będziesz rozwijać sprzedaż, jednocześnie wspierając klientów w osiąganiu celów w długim okresie.
Faza III
Przygotuj wyceny poszczególnych produktów
Następnym krokiem jest wykonanie wstępnej wyceny produktów i usług oraz pakietów.
Dzięki tej fazie dokonasz obliczeń i zweryfikujesz, jak duże szanse masz na osiągnięcie swoich celów sprzedażowych ujętych w strategii sprzedaży.
Faza IV
Opracuj korzyści z wdrożenia produktów/usług/pakietów dla wybranych grup klientów – dzięki temu zbudujesz wartość dla klientów i unikalną ofertę
Twoja oferta będzie unikalna dla wybranych grup klientów (sprofilowanych wcześniej), jeśli zrozumiesz problemy i oczekiwania swoich klientów i nauczysz się pokazywać im, że współpraca z Tobą jest najlepszą opcją z możliwych.
Klienci, którzy utwierdzą się w przekonaniu, iż Twoje rozwiązania przyczynią się do rozwiązania ich problemu i przyspieszą osiągnięcie ich celów – będą kupować od Ciebie bez negocjowania ceny.
Bardzo ważne jest rozumienie oczekiwań swojej grupy docelowej (i to robisz przy profilowaniu klientów), a następnie ubranie Twojej oferty w język korzyści, pokazując efekty ze współpracy z Tobą.
Potrzebujesz zatem doskonale władać językiem efektów powiązanych z potrzebami klientów – czyli językiem korzyści.